Vyjednávání

Vyjednávání je jedna z těch dovedností, kterou používáme všichni dnes a denně a každému se vyplatí ji dobře ovládat. Používáme ji jak v osobním životě, když se dohadujeme s přáteli, s rodinnými příslušníky nebo s pracovníky na různých úřadech, tak v profesním životě, když jednáme s dodavateli o podmínkách, se zákazníky o cenách, nebo třeba i s nadřízeným o možnosti povýšení či zvýšení platu.

Když se řekne „vyjednávání“, tak většinu lidí napadne, že jedna strana „vyhraje“ – bere vše, a druhá strana „prohraje“ – nemá nic. Tomuto přístupu se říká „win-lose“ a samozřejmě k vyjednávání můžeme takto přistupovat, ale je to opravdu ta nejlepší cesta? Neexistuje lepší způsob?

Existuje. Nazývá se „win-win“. Je to způsob vyjednávání, ve kterém obě strany vyhrávají. Vyjednavači spolu nejednají jako oponenti, ale jako partneři, a snaží se nalézt takovou dohodu, která bude výhodná pro obě strany. Myslíte si, že taková situace není možná? Ale ano, je, jen je její dosažení bývá náročnější, než klasický „win-lose“ přístup. Chtěli byste se o vyjednávání dovědět víc? Prohlédněte si náš e-learningový kurz vyjednávání. O přístupech „win-lose“ a „win-win“ se pojednává ve 2. kapitole – Principiální vyjednávání.

Produkty

Napište nám

Odeslat

Odeslat emailem

Odeslat